Sanace chrupu

Pokud je zubním kazem narušena nejen sklovina, ale i zubovina (dentin), je nutno tento defekt opravit a doplnit poškozenou tkáň výplní.

V současné době je na výběr z několika různých materiálů. Přednost dáváme fotokompozitním materiálům a skloionomerním cementům tzv. bílým výplním, které se váží na povrch zubu. Tyto výplně umožňují zachovat větší množství zdravé zubní tkáně, než tomu bylo možné dříve při používání amalgámových výplní. Amalgám se přímo neváže k zubní tkáni, proto je třeba plombu do zubu zaklínit. Proto se musí odoperovat daleko více zubní tkáně.

Pokud není zubní kaz včas odhalen, může pronikat do zubní dřeně (pulpy) a vyvolat zánět. Pacient to pozná tím, že zub začne bolet. Na řadu přichází endodontické ošetření neboli ošetření zubních kanálků, což je náročnější zásah do zubu, probíhající v několika krocích, finančně náročnější a může mít pozdější komplikace.

Standardní ošetření v lokální anestezii

V dnešní době je standardní používání lokální anestezie, kdy dochází k lokálnímu (místnímu, částečnému) znecitlivění. Díky tomu jsme schopni zvládnout téměř jakékoliv ošetření v ordinaci bez nepříjemné bolesti. Využíváme intraligamentární anestezii, která tím, že je aplikována přímo k zubu do závěrečného aparátu zubu má okamžitý nástup účinku a nemá nepříjemný efekt „mrtvé“ větší části dutiny ústní.

 

Digitální stomatologie:

Jednotlivé proměny chrupu díky digitální stomatologii si můžete prohlédnout zde:

https://www.addent.cz/blog/serial-pred-a-po-z-oblasti-digitalni-stomatologie-i

https://www.addent.cz/blog/serial-pred-a-po-z-oblasti-digitalni-stomatologie-ii

https://www.addent.cz/blog/serial-pred-a-po-z-oblasti-digitalni-stomatologie-iii